KİTAP ALIŞVERİŞİ EN UCUZ NEREDEN YAPILIR?

3. sınıfa giden oğlum bu sene içinde okuyacakları kitapların listesini getirince benim gibi araştırmacı bir alışveriş uzmanı olarak görev başladı. Bu da çok uzun zamandır işlerimin yoğunluğundan yazamadığım blogu da tekrar canlandırmak için bir fırsat oldu.

Oğlumun getirdiği liste toplam dokuz kitaplık bir listeydi. Bir de eşimin istediği bir kitap vardı, onu da listeye ekledim ve listeyi 10 kitaba tamamladım ve başladım belli başlı internet kitap sitelerinin altını üstüne getirmeye.

Geleneksel kitapçılarda kitaplar bir kampanya olmadığı sürece normal satış fiyatları üzerinden satılır. Kitap satan internet sitelerinde ise kitaplar kitabına, yayın evine vs değişmekle birlikte genelde %10 ila % 40 arasında indirimli olarak satılır. Ancak internetten kitap alırken eğer belli bir limitin üzerinde alışveriş etmiyorsanız kargo ücretini de ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bundan dolayı sadece bir kitap almak niyetindeyseniz gidip geleneksel bir kitapçıdan bu kitabı almak kargo ücretinden dolayı daha ucuza gelecektir.

Bundan dolayı kitap sitelerinin öncelikli olarak kargo ücretlerine ve ücretsiz kargo limitlerini inceleyelim. İncelediğim kitap siteleri Babil, D&R, Idefix, KitapBulan, KitapYurdu, Pandora ve PTT Kitap.

 

kargok

Kitap sitelerinin kargo ücretlerini incelediğimizde en ucuz kargo ücretini 2,95 TL ile KitapYurdu sitesinin uyguladığını görüyoruz. Üstelik 20 TL üzerinde alışverişlerinizde kargo ücreti de almıyorlar. Kargo karşılaştırmasında KitapYurdu düşük limitli alışverişler için rakipsiz çıkıyor.

Gelelim esas konuya, hangi kitap hangi sitede daha ucuz? Toplamda en ucuz alışverişi hangi siteden yapabiliyoruz?

Kitapevi

Kitap fiyatlarını tek tek incelediğimizde 10 kitabın 6’sında en ucuz fiyatı KitapBulan veriyor. PTTKitap ise ilginç bir biçimde kitaplardan birinin eski baskısına sahip ve bu sayede sadece 2 kitapta en ucuz olmasına rağmen toplamda da yine sadece 2 kitapta en ucuz olan D&R ile birlikte en ucuz kitap sitesi olmayı başarıyor. PTTKitap’ın en ucuz olduğu kitapları PTTKitap’tan, geri kalan 8 kitabı D&R’dan alarak en ucuz toplama da ulaşmayı başarıyoruz ve bu sayede PTTKitap için vereceğimiz ekstra 3,9 TL kargo ücretiyle birlikte, normalde 122 TL satış fiyatına sahip olan kitapları toplamda 82 TL’ye evimizden çıkmadan alabiliyoruz.

Çıkardığımız Sonuçlar:

 1. 10 TL’nin altında bir kitap alışverişi yapacaksak bunu gidip geleneksel mağazadan yapmak en mantıklısı. Kargo ücretiyle birlikte internetten almak her şekilde daha pahalıya gelecektir.
 2. Kitapyurdu sitesinde kargo ücreti en ucuz olduğu için 10-35 TL arası alışverişlerde ilk bakılması gereken kitap sitesi olmalıdır. 20 TL üzerinde de kargo bedava.
 3. PTTKitap bazı kitapların eski baskısına sahip olduğundan çok ucuz fiyatlar sunabiliyor. Alacağımız kitapların eski baskıları da varsa bakmakta mutlaka fayda var. 35 TL üzerinde kargo bedava.
 4. Genel olarak en ucuz site ise D&R ve KitapBulan. Kitap alışverişimiz 50-60TL arasında ise KitapBulan, 60 TL’yi geçiyorsa da D&R internet sitesinden yapabiliriz. Ama dikkat internet sitesinden, alışveriş merkezlerindeki D&R mağazalarından değil!

Sizlerin de kitap alışverişiyle ilgili notlarınız varsa yorumlarda eklerseniz sevinirim.

Reklam

KİTAP ALIŞVERİŞİ EN UCUZ NEREDEN YAPILIR?’ için 2 yanıt

Add yours

 1. Güzel bir araştırma olmuş lakin kitap türleri arasında da fark oluyor. Mesela klasik-popüler kitaplar arasında en ucuz olan tartışmasız idefix’dir. Ben idefix-kitapyurdu-babil den de alışveriş yaptım.

  Babil: Fiyatları ortalama ancak yüksek değil. Kitap içerikleri çok fazla değil. Bazen belirtilen süreden daha uzun sürüyor kargolama. Güzel yanları paketlemeyi çok düzgün yapıyorlar ve kargo içerisine küçük hediyeler koyuyorlar fincan ayraç kalem seti vs gibi. Genel olarak tercih edilebilir bir site.

  Kitapyurdu: en fazla alışveriş yaptığım site bu. Kitap verilen sürede geliyor. Kitap içeriği çok yüksek. Fiyatları üçü içerisinde az da olsa daha pahalıdır ancak dediğiniz gibi kargo ücreti konusunda en iyi site. Paketlemeleri pek iyi değil, bazen kutu içerisinde kitap sağa sola çarpmaktan hasarlı çıkabiliyor. Eskiden çok alışveriş yapardım ama şimdi eskisi kadar değil.

  İdefix: Doğan grubu aldıktan sonra acayip indirimler yapmaya başladılar %40-50 lerde. 3 site içerisinde fiyatları en düşük olan kesinlikle idefix. İçerikleri kitapyurdu kadar olmasa da yeterli. Kargo süreleri eğer kitap stokta ise genelde sıkıntısız geliyor. Paketleme düzgün. Bukoli özelliğinden de faydalanabiliyorsunuz böylece ücretsiz geliyor kitaplar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: