GELECEĞİMİZİ BELİRLEMEK BEDAVA

oyver

Önümüzdeki Pazar günü, yani 1 Kasım 2015’te aynı yıl içinde 2. kez Genel Seçim için sandığa gideceğiz. Aynı yıl içinde 2. Genel Seçim Türkiye’nin 69 yıllık çok partili seçimlerinde ilk defa yaşanacak. Yine bu sene ilk defa tecrübe ettiğimiz seçim hükümeti gibi. Yani bugüne kadar seçim sonuçları ne olursa olsun bu ülkede siyasiler elini taşın altına koymuş, illa ki bir uzlaşma yöntemi bulmuş ve bir hükümet kurulabilmiş. Ama ne yazık ki 7 Haziran seçimlerinde sonra bir hükümet kurulması başarılamadı.

1 Kasım’da geleceğimizi belirlemek bizim elimizde. Kim tarafından yönetilmek istiyoruz? Bir koalisyon kurulmaması için top dolaştıranların tarafında mıyız, kurulacak bir koalisyona her türlü desteği verenlerin mi? Savaştan mı yanayız, barıştan mı? Hukukun üstünlüğünden mi yanayız, polis devletinden mi? İfade özgürlüğünden mi yanayız, muhalif kanalların birer birer kapatılmasından mı? Bombaların patlamasıyla ölenlerle yüreği parçalananların mı yanındayız, patlayan bombalar sonrasında oylarının arttığını söyleyenlerin mi?

1 Kasım 2015 hepimiz için seçim günü. Seçimimde bana yardımcı olması için aklıma gelen soruları iyi düşünün. Eminim sizin de aklınızda onlarcası vardır. Bu soruları kendinize sorun ve cevabınız her ne olursa olsun sandığa gidin, oyunuzu verin. Geleceğinizi belirleme hakkını başkalarına bırakmayın.

7 Haziran seçimlerinde geçersiz oylarla birlikte yaklaşık 10,4 milyon seçmen oy kullanmamış. Yani seçmenin %18’i ya hiç sandığa gitmemiş, ya da sandığa gitmiş ama geçersiz oy kullanmış. Oy kullanmayanlar Türkiye’nin 3. büyük partisi konumunda. Bir oy çok şey değiştirebilir. En azından kendinize karşı bir sorumluluktur oy kullanmak. Oy kullanmayınca bundan sonra olanlar hakkında da bir şikayet hakkınız kalmaz. Belki hiçbir partiyi kendinize yakın görmüyorsunuzdur, ama oy vermemek size en uzak partiyi desteklemektir.

29 Ekim tatili, bir 4-5 gün bir tatil yapmak da güzel elbette, ama bu sefer değil. Bu sefer geleceğimizi belirleyeceğiz ve sandıklara gidip oy kullanacağız. Oy kullanmak da yetmez aslında, kullandığımız oya sahip de çıkmamız lazım. Oy ve Ötesi de seçimlerin adil geçmesi için çok büyük bir iş yapan bir sivil toplum örgütü. Oy ve Ötesi gönüllüsü olup seçimlerde müşahitlik yapmak, gönüllü olmadıysak bile en azından gönüllülerin ihtiyaçları için de yardımcı olmamız seçimlerin adil geçmesi açısından çok önemli.

BedavaYaşamak blogumuzun konsepti gereği geleceğimizi belirlemek bedava diyoruz. Sadece sandığa gitmemiz lazım. Üstelik 1 Kasım günü geleceğimizi belirleyeceğimiz sandıklara ulaşmak ve sonrasında dönmek için yolculuklar da Uber sayesinde bedava olacak. Yapılacak şey çok basit: Hemen Uber uygulamasını (Eğer yoksa GooglePlay, Appstore ve WindowsStore’dan indirebilirsiniz) telefonunuzda açıp “Promosyonlar” alanına OYVERTURKIYE promosyon kodunu giriyorsunuz. 1 Kasım Pazar günü de Uber’i açıp aracınızı çağırıyorsunuz. Seçim günü boyunca 05:00 – 23:59 saatleri arasında 2 yolculuğunuzun her biri 50 TL’ye kadar ücretsiz. (uberTEKNE ve uberTAKSİ haricindeki araç tiplerinde geçerli.)

promo-code-gif1

 

Ayrıca Uber Seçim gününe özel, 09:00 – 19:00 saatleri arasında sunacağı uberENGELSİZ ürünü ile hareket kabiliyeti kısıtlı, engelli ve yaşlı vatandaşların tekerlekli sandalye ile transfer için tasarlanmış özel araçlarla yine ÜCRETSİZ olarak oy kullanmalarını sağlayacak.uberengelsiz_tr

Ayrıca birçok belediye de 1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimlerinde; engelli ve hasta vatandaşlara ulaşım desteği sağlayacak.

Beşiktaş Belediyesi oy kullanacağı okula gitmek isteyen engelli vatandaşlar için 444 44 55 no.lu çağrı merkezini hizmete soktu. Beşiktaş Belediyesi’ndeki engelli ve hasta vatandaşlar çağrı merkezini arayıp randevu alarak kolaylıkla oy kullanıp evlerine dönebilecek.

Diğer belediyelerde oturan engelli ve hasta vatandaşlar da mutlaka bağlı bulundukları belediyeyi arayıp oy kullanmaya gitmek için ulaşım hizmeti sunulup sunulmadığını sorsun. Bildiğim kadarıyla birçok belediye bu konuda destek sağlıyor.

Geleceğimizi belirleme işini başkalarına bırakmayalım. Bir oy, bir oydur! Lütfen oy verin!

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: