Ücretsiz Türkçe E-Kitaplar

Posted on 07 Nisan 2011

5


Kitap okumak her ne kadar rahat bir ortamda, mümkünse yatar bir pozisyonda elinde renkli kalemlerle altını çizerek ve gerektiğinde notlar alarak yapıldığında çok daha keyifli olsa da artık günün çok önemli bir bölümünü bilgisayar başında geçirmek durumunda kaldığımızdan, elektronik ortamda da kitap okumamız gerekiyor. Özellikle son dönemde hayatımıza giren Ipad ve benzeri tabletlerle  e-kitap okumak çok daha kolay hale geldi. Tabletlerle yüzlerce kitabı yanımızda taşıyabilir ve o anki ihtiyacımıza ve modumuza uygun olan kitabı seçip okuyabiliriz.

E-kitap okumak güzel ama Türkçe e-kitapları nereden bulacağız? Ben bu konuda iki çok değerli kaynak önereceğim. İlki 2000 yılında e-kitap yayınlamaya başlayan altkitap. altkitap’ın en güzel tarafı tamamen ücretsiz olması. Tamamen bir yayınevi mantığında çalışıyor. Kitabınızın altkitap’ta yayınlanmasını istiyorsanız yayın kurulunun incelemesi için kitabınızı e-mail’le göndermeniz gerekiyor. Kitapları indirmek ve okumak için ücretsiz üye olmanız gerekiyor. Üyelik için sadece adınızı, soyadınızı ve e-mail adresinizi yazmanız yeterli. Kitaplar PDF formatında indiriliyor. PDF okuyabilen uygulamalar aracılığıyla neredeyse her cihazda altkitap kitaplarını okumanız mümkün. Bir yayınevi mantığında çalıştığından şu anda sadece Türk yazarların kitaplarını yayınlamış durumda. Ayfer Tunç, Yekta Kopan, Murat Gülsoy, Enis Batur, Ömer Madra ve daha birçok yazarın eserlerini altkitap arşivinden kendi arşivinize katabilirsiniz.

Diğer bir önemli e-kitap kaynağı da özellikle Ipad’in çıkmasından sonra e-kitap’ın kazanacağı önemi çok iyi kavrayan Idefix. Idefix Ipad ve Iphone kitaplık uygulamaları geliştirerek Türkçe e-kitap pazarını oluşturmak ve geliştirmek için büyük bir hamle yapmış durumda. Android uygulamasını da geliştirme aşamasındalar. Tabi ki kitaplar PC’de de okunabiliyor. Çalıştıkları yayınevleriyle çıkardıkları kitapları e-kitap olarak çıkarmak için de işbirliği yapıyorlar. Bu sayede bugün itibariyle satışa sundukları 1386 adet e-kitap var. E-kitaplar altkitap’ta olduğu gibi ücretsiz değil ama Idefix’in dediği bir kitap ortalama 13 TL iken, e-kitap 7 TL imiş.

Idefix, bir güzellik olarak Iphone uygulamasını yükleyenlere 8 adet e-kitabı hediye ediyor. Bu kitaplar Nietzsche’den “İnsanca, Pek İnsanca”, Herman Melville’den “Moby Dick”, Jules Verne’den “Denizler Altında 20 Bin Fersah”, Ömer Seyfettin’den “Kaşağı”, “Tolstoy’un Gizli Raporlarında Osmanlı İmparatorluğu”, Erhan Afyoncu’dan “Osmanlı’nın Hayaleti”, Ahmet Celal’den “Dokunmak” ve Peride Celal’den “Mektup”. Uygulamayı beğendim, okunurluğu oldukça iyi, yeni sürümlerinde not alma, highlight etme gibi opsiyonları da sunacaklarını belirtiyorlar ki buna özellikle çok sevindim.

Gerek altkitap, gerek Idefix Türkçe e-kitap işini ciddiye alıyorlar ve sürekli yeni e-kitaplar çıkartarak, teknolojilerini geliştirerek bu pazarı büyütmeye kararlılar. En azından ücretsiz e-kitaplarla başlayarak hepimiz e-kitap’lara bir şans vermeliyiz.

Reklamlar
Posted in: Kültür-Sanat